EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN BAĞLANTI ELEMANINIZ CİVATALAR

Makinadan, yapı sektörüne, mobilyadan otomotive pek çok alan ve iş dalında sıklıkla kullanılan, vazgeçilmez bir bağlantı elemanı olan civata, kullanıldığı birimleri birbirine bağlama görevini üstlendiği için, özenle üretilmesi gereken bir malzemedir.

Temel mantık olarak, bağlanması hedeflenen yüzeyler üzerine açılan bir deliğe uygun ebatlarda üretilen civatalar, üstlerine yerleştirilen somunlar vasıtası ile parçaları birbirine monte eder. Oldukça hassas ve çok sağlam monte edilmesi gerek yüzeyleri bağlama elemanı görevini üstlenmiş olan civata, bu özellikleri göz önünde bulundurulunca doğru malzeme ve üretim teknikleri bir araya getirilerek üretilmesi gereken bir malzeme.

Uzun yıllardan beri bağlantı elemanlarının toptan ve perakende satışını yapmakta olan İslam Civata, kaliteli ürün ve müşteri memnuniyeti anlayışını göz önünde bulundurarak, gereken tüm sektörler için doğru ürün ve hızlı teslimat anlayışıyla hizmet vermekte.

Civatalar pek çok kullanım kolaylığı ve avantajı sağlaması dolayısı ile tercih edilen bağlantı ürünleridir. Bu kolaylıklar arasında; çözme ve bağlama kolaylıkları, standart olarak hazırlanmış olmaları ve değişik uygulamalar için değişik türlere sahip oluşları sıralanabilir.

İslam Civata, bu alanda ihtiyacınız olan tüm malzemeleri tek bir adreste bulabileceğiniz, konusunda deneyimli ve yenilikçi bir firma.  Görüntü itibari ile ufak bir ürün olmasına rağmen çok büyük malzemeleri birbirine bağlayarak, uçaklar, gemiler, çelik yapılar gibi oldukça büyük son ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayan cıvatanın, bu anlamda sağlamlık ve kalitesine güvenilerek alınması ve ürünlerde yüksek performans göstermesi beklenir. Bütün bu ihtiyaçlarınıza cevap vermek için çalışan ve yıllardır çalışmalarıyla kalitesini ispatlamış olan firma, markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemekte.

Teknik gerektiren her iş, alanında var olan deneyimleri destekleyecek ve ürünlerin bu sayede kalite ve kullanışlılığını arttıracak ara malzemelere ihtiyaç duyar. Sektörler kendi içlerinde pek çok farklı dallara ayrılsa da üretimin temel alındığı ve birden fazla parçanın bir araya getirilerek oluşturulduğu tüm ürünlerde, vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz bir eleman olan civata, hem kullanıldığı alanların yüzeylerine zarar vermeyecek hem de istenilen güç ve sağlamlık unsurlarını uzun süre devam ettirip, ürünleri kullanım ömrünü arttıracak niteliklerde olmalıdır.

Civata ve Vida Ayrımı

Sadece altı köşe başlıklı anahtarlarla açılıp kapanan bağlantı elemanlarına cıvata denmekte, bunun dışında kalan anahtar, tornavida vb. aparatlar kullanılarak açılıp kapanan bağlantı elemanları ise genel anlamda "vida" adıyla anılmaktadır. Birçok vida çeşidinde somun kullanılmaz. Bu tip vidalar, genellikle sivri uçlu olup, bağlantı yapılacak yeri önceden ya da anında delerek, tornavida, elektrikli matkap vb. aletler yardımıyla sabitlenir. Özel amaçlı üretilmiş, anahtar kullanılarak sıkıştırılan ya da gevşetilen vidalar olduğu gibi, tornavidayla sıkıştırılıp gevşetilen cıvatalar da bulunmaktadır.

Teknik anlamda "vida" silindirin üzerine helisel oyuk açma işlemidir. Daha özel anlatımla; "vida" bir silindirin üzerine sarılan dik üçgenin hipotenüsünün oluşturduğu helisin adıdır. Bu dik üçgenin dik kenarlarından biri silindirin çapına eşit olup diğer dik kenarın ölçüsü vida adımına eşittir. Vida işlemi uygulanmış silindir parçanın bir ucuna söküp takmak için başlık ilave edildiğinde elde edilen cisim cıvatadır. Cıvata başı denilen kısmın üç köşeden sekiz köşeye kadar farklı çokgen çeşitlerinde ve tonavidalara uygun formları vardır. vida işlemi uygulanmış kısa silindirlere "setskur" denir. Civata sıkma işleminde "vida" hareketinden faydalanıldığı için vidalama denir.

TOP