Civata

İslam Civata'nın sektöründe öncü olmasının sebepleri arasında 1980 li yıllardan bugüne kadarki çalışma azmi ve kaliteden ödün vermeden uygun fiyatlı ürünler ortaya çıkartması büyük rol oynamıştır. Firmamız o günlerden bugüne kadar %100 yerli sermaye ile kendi üretimini yaparak ülkemizdeki civata, vida, somun, paslanmaz ve dübel gibi bağlantı elemanları ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Firmamız toptan civata ve tüm bağlantı elemanları üretiminde profesyonel ve tecrübeli ekibi ile sorunsuz üretim gerçekleştirmektedir. İslam Civata, bu alanda ihtiyacınız olan tüm malzemeleri tek bir adreste bulabileceğiniz, konusunda deneyimli ve yenilikçi bir firma.  Görüntü itibari ile ufak bir ürün olmasına rağmen çok büyük malzemeleri birbirine bağlayarak, uçaklar, gemiler, çelik yapılar gibi oldukça büyük son ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayan cıvatanın, bu anlamda sağlamlık ve kalitesine güvenilerek alınması ve ürünlerde yüksek performans göstermesi beklenir. Bütün bu ihtiyaçlarınıza cevap vermek için çalışan ve yıllardır çalışmalarıyla kalitesini ispatlamış olan firma, markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemekte.

"Civata" Nedir ?

Günlük hayatımızda kullanığımız mekanik parçalar ve elektronik cihazlarda kullanılır.  Civatalar genellikle makina ve inşaat sektöründe kullanılır. İtalyanca kökü olan “Giaveta” sözcüğünden gelmiştir.M.Ö. 1. yüzyılda  İskenderiyeli Heron tarafından bulunmuş daha sonra cerrahi aletlerde kullanılmıştır. Arşimet vidası M.Ö 250 yıllarında su taşıma işleminde kullanıldı.  Civata 1400'lü yıllarda Avrupa'da görüldü. Daha sonra  Leonardo Da Vinci tarafından 1452-1579 yıllarında geliştirilmiştir.1700'lü yıllarda ilk tornavida kullanılmıştır. Henry Maudslay 1797 yıllında İngiltere'de, 1798 yılında ise David Wilkinson Amerika'da civata patentini almıştır.
Cİvatanın üretimi 1850 yıllarında  sıcak dövme tekniği ile yapılmaktaydı. Seri imalatın hayatımıza girmesi sebebiyle 20. yüzyılın başından itibaren soğuk dövme işlemi ile üretime geçilmiştir. Bu modern üretim teknolojisi ile dakikada 300 parçaya kadar üretim yapılabiliyor. Kesin olarak bilinmese de yüzlerce civata ve vida olduğu söylenmektedir. Civata demir, aluminyum, çelik, pirinç, titanyum, bronz gibi maddelerden elde edilmektedir. Civata ve kullanılan somunun dişleri birbirine uygun olmalıdır. Aksi takdirme ölçekleri farklı olan civata ve somun arasında bağlantı kurulamaz.

Civata ve Vidanın Farkı
Altı köşe başlıklı anahtar ile açılıp kapanan tornavida aracılığı ile sıkıp açılabilen bağlantı elemanına civata denir. Anahtar yada buna benze aparatlar ile açılıp kapanan bağlantı elemanınada ''vida'' denir.  Genellikle vida çeşitlerinde somun kullanılmaz vidalar akıllı vida,  plastik vida, sunta vidası gibi çeşitlerde üretilirler bu sayede uygulanan maddeye kolay monta edilmeleri için özel olarak üretilir. Bu tarz vidalar sivri ve döner uçludur. Bağlantı yapılacak yeri anında veya önceden delenerek elektrikli matkap, tornavida vb. gibi aletlerle sabitlemektedir. Civatalar somun ile sıkıldığında vidalardan daha iyi sıkma ve kavrama yapar. Vidalar civatalardan ölçü olarak küçüktür. Vidalar bir gövde üzerine vidalanırken civatalar somun ile sıkma yapar.

Bazı Civata Çeşitleri
1. Altıköşe Başlı Civata
2. Allen Civata
3. Havşa Başlı Yıldız Yarıklı Civata
4. Havşa Başlı Yarıklı Civata
5. Altıköşe Başlı Esnek Civata
6. Allen Esnek Civata
7. Havşa Başlı Allen Civata
8. Mercek Başlı Civata
9. Plastik Civata

BAŞ BİÇİMLERİNE  GÖRE CİVATA ÇEŞİTLERİ

ALTIKÖŞELİ BAŞLI CİVATALAR
Makine sanayide en çok kullanılan civata türüdür. Yapılan işin özelliğine göre civataların dışı normal yada ince olarak üretilir.  Dişli kısmıda aynı şekilde kullanılacak yere ve işin durumuna göre yeteri kadar diş çekilmiş yada boydan boya dişli olarak üretilir.
ALLEN CİVATALAR
Cıvataların başının tutulacağı kısım somun anahtarı yada matkap sökücüleri girmeyecek kadar dar olduğu yerlerde yada civatanın başının dışarıda kalacak şekilde istenmediği zaman silindir başlı ( Allen ) civatalar tercih edilir. Allen başlı civataların bir diğer adıda Alyan başlı civatalardır.
HAVŞA BAŞLI CİVATALAR
Havşa başlı civataların başları silindirik başlı civatalarda daha incedir.  Civata başının ince malzemeler kullanırken dışarda kalmamasını isteniyosa gömme başlı vidalar kullanılır.
TORNAVİDA AĞIZLI CİVATALAR
Başı kısmında tornavida kanalı açılmış silindirik başlı vidalardır.  Tornavida yardımı ile sıkılıp açılacak kadar küçük bağlantı işlemlerinde kullanılır.
YILDIZ TORNAVİDA AĞIZLI CİVATALAR
Yıldız tornavida ağızlı vidalar diğer aynı ölçekli tornavida ağızlı vidalardan daha kuvvetli sıkma işlemi yapar. Bu vidaların en önemli özelliği diğer vidalara göre sıkma ve açma işlemi yaparken ağız kısmının asla bozulmamasıdır.
ÖZEL AMAÇLI CİVATALAR
Sanayi makinalarında , otomotiv sektöründe  vb yerlerde bağlantı işlemi yapılan her yerde kullanılır. Bu civatalar kalitesinde göre üretlir. Bu kaliteler C35, 41Cr4 veya 42CrMo4 malzemelerden üretilmektedir. Bu civatalara özel denmesinin sebebi standart üretilen civatalardan daha farklı ölçülerde üretilmesidir. Özel amaçlı civatalara örnek olarak göz başlı civatayı gösterebiliriz.

GÖVDE BİÇİMLERİNE GÖRE CİVATA ÇEŞİTLERİ

BAŞSIZ CİVATALAR ( SAPMALAR )
Her iki tarafında diş açılmış olan sapsız vidalardır. Genellikle sık sökülme işlemi yapılan bağlantılarda kullanılır. Bu vidalar makina gövdesine sabit kalacak şekilde kuvetli sıkılmaktadır. Bağlantı yapılan parça yerine takıldıktan sonra sapmalara takılacak olan somunlarla sıkma işlemi yapılır. Bağlanma işlemi yapılan parçalar söküleceği zaman sadece somunlar çıkarılmaktadır. Başsız vida yerinde kalır. Bu işlem ile ana gövde üzerindeki vidaların bozulması önlenir.
ESNEK CİVATALAR
Esnek civatalar bağlantıda meydana gelmesi ön görülen fiziki değişikliklerin kalıcı olamasını engellemek için yapılır. Bu civataların gövde çapı diş dibi çapının %10' u kadar incelebilir. Ugulanan kuvvet ile inciltilmiş kısmından bu civatalar bir miktar uzar.  Kuvvet kalktıktan sonra civata eski haline döner. Bu olay civatanın esnekliğinden meydana gelmektedir.
GÖVDESİ TOLERENSLI CİVATALAR
Bazı büyük moment ileten makine elemanları toleranslı olarak taşlanmış civatalarla bağlanmaktadır. Civatanın geçtiği deliklere raybana işlemi uygulanır. Civatalar dayanıklılığına göre 3 gruba ayrılır. İşte bunlar ;

1. Düşük Dayanıklı Civatalar :  Yük taşımayacak  bağlantılarda bu civatalar tercih edilir. Piyasada ki en ucuz civatadır bu tür civata modelleri DIN 7990, DIN 601, TS1021/9,  ASTM A 307-61 Grade A  standartlarında üretilir.

2. Yüksek Dayanıklı Civatalar : Yük taşıyacak bağlntı elemanlarıda kullanılır.  Darbeye maruz kalan ve titreşimli uygulamalarda    DIN 6914-  8.8 Kalite, ASTM A 325-65, TS 80-8G  standartlarında civata kullanılır.

3. Su verilip Temperleştirilmiş Civatalar : Büyük kuvvetlere maruz kalan makina, araç ve yapı elemanlarında kullanılmaktadır. Makine yataklamaları, Kaplin bağlantıları gibi kaymalara ve oynamalara müsade edilemiyecek bağlantı alanlarında bu civatalar kullanılır. Bu civatalar DIN 6914- 10.9 Kalite,  ASTM  490- 64 standartlarında üretilir.


Civatanın şartlı grafik gösterimi. Şekil, GOST 7805-70 ve GOST 7798-70'e göre sürüm 1'de bir civata göstermektedir Vidalı somun ile altı köşeli kafa civata; Civata bir somun ya da diğer diş açılmış bir deliği kullanarak bağlantıyı oluşturan genellikle altıgen başlı anahtar ile bir dış diş olan bir çubuk şeklinde bağlantı elemanları, örneğin civata gibi silindirik şekli uzamış sayısız çeşitli ürünler, denilen vida bağlantıları vida, ancak yaygın vida cıvata gelişiyle önce neredeyse kelimenin diğer anlamlarının dilinden yerinden. 1 Civataların sınıflandırılması
1.1 Forma Göre Sınıflandırma
1.2 Civataların amaçlanan kullanımlarına göre sınıflandırılması
1.3 Civata mukavemet sınıfı 1 = Civataların sınıflandırılması
 Ölçü alarak
 Formuna göre
 Materyale göre
 Güç sınıfına göre
 Kaplama ile
 Forma göre sınıflandırma
 katlanma (GOST 3033-78 *)
 çapa (GOST 24379.1-2012)
 göz civataları (GOST 4751-73 *)
 altıgen başlı civatalar (GOST 7798.7817-80 *, GOST 10602-94 *, GOST 18125-72 *)
 yarım daire başlı civatalar (GOST 7783-81 *, GOST 7801-81 *, 7802-81 *)
 gömme başlı civatalar (GOST 7785-81 *, GOST 7786-81 *, GOST 17673-81 *)
 flanşlı (DIN 6921) Uygulamaya göre cıvataların sınıflandırılması
Lemeshnye, tarım makineleri için eklentilerin takılması için kullanılır.
Mukavemet sınıfı: 3.6; 4.6; 4.8; 5.6; 5.8; 8.8. Mobilya endüstrisinde ve inşaatta kullanılan mobilyalar.
Mukavemet sınıfı: 3.6; 4.6; 4.8; 5.6; 5.8. Yollar yol bariyerleri, özel metal yapılar için kullanılır.
Mukavemet sınıfı: 3.6; 4.6; 4.8; 5.6; 5.8; 8.8. Makina yapımı, makina yapımı, otomotiv, alet mühendisliği ve yapımında bağlantı parçaları olarak kullanılmaktadır.
Mukavemet sınıfı: 3.6; 4.6; 4.8; 5.6; 5.8; 8.8; 10.9; 12.9. Civata mukavemeti sınıfı
civata, vidalar ve pimler mekanik özellikleri 11 karakterize edilmesidir sınıfları gücü için oda sıcaklığında GOST P 52.627-2006 (ISO 898 / 1-78) 'e göre karbon alaşımsız ve alaşımlı çeliklerden yapılmış: 3.6; 4.6; 4.8; 5.6; 5.8; 6.6; 6.8; 8.8; 9.8; 10.9; 12.9. İlk numara N / mm² nominal çekme mukavemetini belirlemek üzere 100 ile çarpılır, 10 ile çarpıldığında, ikinci numarası (birinci nokta ile ayrılmış), - yüzde olarak maksimum mukavemet verim mukavemetine oranı. Sayıların çarpımı 10 ile çarpılarak N / mm² cinsinden nominal akma dayanımı belirlenir. GOST göre yüksek mukavemet için Rusya'da ... vb köprü yapımında, içinde, parçalar ve bileşiklerin valfleri monte edilir / x makineleri, ağırlık / gün demirleme bileşikler bölgelerinde kullanılan yüksek mukavemetli civatalar, [2], genellikle mukavemet sınıfı 6.8, 8.8 göre yapılan cıvatalar ifade , 9.8, 10.9, 12.9. Cıvataların mukavemet özellikleri, uygun çelik derecesinin ve imalat teknolojisinin seçimi ile belirlenir. Yüksek mukavemetli civataların üretilmesinde kullanılan modern teknoloji, özel makinelerde soğuk veya sıcak iniş ve iplik haddeleme yöntemlerinin kullanılmasına dayanmaktadır ve daha sonra ısıl işlem ve kaplama yapılmaktadır. Yüksek verimlilik (100-200 adet / dakika) ile yüksek mukavemetli cıvatalar üretebilen çeşitli soğuk ve sıcak hava otomatik makineler kullanılmaktadır. düşük karbon ve alaşım çeliklerden besleme kullanılan tel (karbon içeriği, en fazla% 0.40), 20 işaretleri, 20KP, 35, 35X 20G2R, 65G, 40H, ve diğerleri, istenen mukavemet sınıfı sağlamaktır. kullanılan yüksek mukavemetli cıvataların mekanik özellikleri de karbonsuzlaştırma ürünleri engelleyen koruyucu bir çevre ile elektrikli fırında çelik ve daha sonra ısıl işlem özellikleri ile belirlenir. Sanatta
"Lyapis Trubetskoy" grubunun ska-punk şarkısı, Kültürel aydınlanma albümü.
D. Shostakovich'in bale "Bolt". Dübel çivisi
Vida (parça)
konfirmat
somun
Ankraj vidası
Ahşap oluk (bağlantı elemanı)
Saç tokası (detay)
Yıkama yayları (pul pulu, Grover)
vida
Dişli bağlantı
Donanım (metal ürünleri) "Altıgen başlı, metal yapılar için anahtar tesiri büyütülmüş ağır hizmet tipi civatalar"

 

Tüm Civata Modellerimiz İçin Tıklayınız

Cache hits : 16 [88%]
Cache misses : 2 [11%]
Cache total : 18
Url added to cache : 360Misses list
index.php?option=com_content&Itemid=101&lang=&view=featured

index.php?option=com_content&Itemid=101&lang=&view=featured

In memory, waiting to be written : 0
Ram used : 57888